Rustikálny štýl

Rustikálny štýl čoraz populárnejší. Možno ste o ňom už čo to počuli, ale nie všetko o čom si myslíte, že je rustikálne, také naozaj je. Tento štýl má svoje pravidlá.květináč.jpg
Aký je to rustikálny štýl?
Rustikálny nábytok je vyrobený z masívneho dreva. Na výrobu sa využívajú rôzne druhy dreva, za základnú klasiku sa považuje rustikálny nábytok z borovice a tiež aj dubu. Základom dokonalého rustikálneho nábytku je, že nemôže v nikom vyvolať pocit nového nábytku. Musí pôsobiť starožitne. Povrch rustikálneho nábytku sa špeciálne upravuje tak, aby sa navodil výzor starožitného vzhľadu. Povrchovou úpravou sa vytvára starožitná patina, ktorá vyvoláva pocit, že nábytok slúži svojim majiteľom už po celé generácie.
Rustikálny s množstvom výhod

  • V súčasnej dobe veľmi in a získava si fanúšikov z každej generácie.
  • Je to nábytok, ktorý sa vyznačuje silnými profilmi, dokonalým opracovaním a kvalitným vyhotovením.
  • Pôsobí veľmi elegantne a vynikne v každom priestore.
  • Masív je na výrobu nábytku veľmi vhodným materiálom.
  • Masív, ako výrobný materiál je ekologický a čo je dôležité, nie je zdraviu škodlivý.
  • Povrch sa upravuje prírodným včelím voskom, ktorý mu dodáva starožitný vzhľad.
  • Pôsobí veľmi tradične, no napriek tomu je vhodný aj do mestského domu, alebo bytu.
  • Rustikálny interiér sám o sebe pôsobí veľmi domáckym štýlom, pri voľbe správnych doplnkov si rýchlo vytvoríte domov, v pravom zmysle slova.rustikální klika.jpg

Čo robiť, ak chcem dom aj ja rustikálny štýl

 
Základom pri rustikálnom štýle by malo byť nechať vyniknúť a vyzdvihnúť prírodnú stránku a pôvod jednotlivých vecí. Prirodzený až akoby surový vzhľad dreva či kameňa, textílie v prírodných a zemitých farbách a prevaha prírodných materiálov, to všetko je patrí k rustikálnemu štýlu. Do rustikálneho štýlu jednoznačne patrí drevo. Nie však nejako krásne opracované, ale skôr také so surovým prírodným vzhľadom, neopracované alebo opracované len jemne. Ďalšími znakmi sú čalúnenie vyšívané zlatými ornamentmi a kvetmi, presklené vitríny, porcelán, steny potiahnuté tapetami, závesy z ťažkých látok či štýlové svietniky. Nemal by chýbať ani rozhorený krb a obrovská knižnica.
Do každého interiéru, výnimkou nie je ani rustikálny, patria textílie. Sú to prírodné materiály, textílie akoby preverené časom – vrecovina, ťažké bavlnené textílie či ľan, najlepšie v prírodných odtieňoch – dodajú vášmu interiéru príjemnú rustikálnu atmosféru. Čo sa týka vzorov, lepšie je voliť textílie bez vzoru, prípadne len s nejakým jednoduchým vzorom, ako sú napríklad pásiky.